Home About Us Office Bearers Media Contact Us

Former Parish Priests

Fr.Abraham Mutholath

First Mission Director

Fr.Mathew Meledath

First Pastor

Fr.Philip Ramachanattu

Former Pastor

Fr.Boban Vattampurath

Former Pastor

History

This mission was established on January 3, 2009 with Rev. Fr. Abraham Mutholath as the mission director. Rev. Fr. Mathew Meledath was appointed as the director of this mission on August 15, 2009. The mission purchased a church building on May 27, 2010. Bishop Mar Jacob Angadiath consecrated this church on July 17, 2010.

His Grace Mar Mathew Moolakkattu celebrated the first mass in the church and his Excellency Mar Joseph Pandarasserril delivered the homily during the celebration. Mar Jacob Angadiath canonically elevated the mission as a Parish and appointed Fr. Mathew Meledath as the first vicar / pastor of the newly founded church.

Fr. Philip Ramachanattu was the pastor from May 6, 2013 to February 28, 2018. Fr. Boban Vattampurath served as the pastor of this parish from March 1, 2018 to April 30, 2018. Fr. Jemy Puthusseril is the present pastor from May 1, 2018.

This mission serves around 80 Knanaya Catholic families living in the State of Michigan.

Fr. Joseph Jemy Puthusseril

Present Pastor

Highlights

Pious Associations

Mission League

Legion of Mary

Koodarayogams - 4

Sacred Heart

St. Stephen

St.Mary

St.Joseph

Religious Education School

DRE: Biju Thekkilakattil

Number of Students: 49

No. of staff: 13

Main Feast

Assumption of the Blessed Virgin Mary on August 15th

Adoration

Every Sunday at 9:30 a.m.

Mass Times

Sunday at 10:00 a.m.

Weekdays at 7:00 p.m.

Saturday 10:00 a.m. followed by Novena of Our Lady of Perpetual Help